Race

Roadmap

You can follow the full itinerary of the 107th Scheldeprijs Elite Men street by street with the handy guide in PDF format and you will know exactly where the cyclists will pass by, including handy arrows and icons to indicate the route of the cyclists. In addition, an indication is given at which time the cyclists will pass by at a certain point, based on three possible speeds.

Download the roadmap

Timetable

With this timetable in PDF format, you will know perfectly in which cities and towns the Scheldeprijs Elite Men will be passing through on Wednesday, April 10, and the most important benchmarks are also set out in the itinerary additionally, such as cobblestone roads and supply lanes.

It is estimated at which time the cyclists will pass through your city or town, based on three possible speeds. Moreover, it is also indicated after how many kilometres the cyclists will pass by your chosen point and how many kilometres they will still have to travel from that point onwards until the finish in Schoten.

Download the timetable

Track detail

On our interactive profile you can scroll between start and finish. By clicking on the buttons below or on the icons in the map, you will get detailled information on the track. You get more information on supply lines, cobbled sections or other points of interest along the route. From the start in Terneuzen you will get an idea of the time the riders will pass at a certain point during their trip through Sealand along Middelburg-Veere-Veerse Gatdam (with view on the Oosterscheldekering)-Kamperland-Kortgene-Goes-Kapelle-Wemeldinge-Yerseke-Rilland, through North Brabant, the border crossing from the Netherlands to Belgium in Putte and the final of the race in and around Schoten. 

Take a look at the track details

Overview map

At this overview map you can take a look at the track details and you get a full summary of the cobble sections of the race. These are being presented with numbers on the map. On the page below, you can find the profile again of the 107th Scheldeprijs

Download overview map

Information

Find here all information concerning the Designations for the race, like the composition of the College of Commissionars, Telecom, Medical Control, Technical Intelligence, and the Competition Rules of 107th Scheldeprijs.

Click here to download the Technical Guide in PDF format.

Designations International Jury, Technical Intelligence and the Competition Rules
Drag right to see the full track

Participating Teams 2019

Deceuninck - Quick-Step (WT)
Lotto Soudal (WT)
BORA - Hansgrohe (WT)
EF Education First (WT)
Team Dimension Data (WT)
Team Katusha Alpecin (WT)
Team Sky (WT)
Team Sunweb (WT)
Trek - Segafredo (WT)
UAE Team Emirates (WT)
Androni Giocattoli - Sidermec
Cofidis, Solutions Crédits (PCT)
Corendon - Circus (PCT)
Direct Energie (PCT)
Israel Cycling Academy (PCT)
Riwal Readynez Cycling Team
Roompot - Charles (PCT)
Sport Vlaanderen - Baloise (PCT)
Team Arkea - Samsic (PCT)
Vital Concept - B&B Hotels (PCT)
Wallonie Bruxelles (PCT)
Wanty - Gobert Cycling Team (PCT)

Deceuninck - Quick-Step (WT)

  • 1.
  • 2.
  • 3.
  • 4.
  • 5.
  • 6.
  • 7.
  • 0.

Lotto Soudal (WT)

  • BE
    31. Jens Debusschere
  • DK
    32. Lars Bak Ytting
  • BE
    33. Nikolas Maes
  • NL
    34. Moreno Hofland
  • BE
    35. Lawrence Naesen
  • DE
    36. Marcel Sieberg
  • BE
    37. Enzo Wouters

BORA - Hansgrohe (WT)

  • DE
    11. Pascal Ackermann
  • SK
    12. Erik Baska
  • SK
    13. Michal Kolar
  • IT
    14. Matteo Pelucchi
  • DE
    15. Christoph Pfingsten
  • DE
    16. Michael Schwarzmann
  • DE
    17. Rüdiger Selig

EF Education First (WT)

  • 31.
  • 32.
  • 33.
  • 34.
  • 35.
  • 36.
  • 37.
  • 0.

Team Dimension Data (WT)

  • 41.
  • 42.
  • 43.
  • 44.
  • 45.
  • 46.
  • 47.
  • 0.

Team Katusha Alpecin (WT)

  • DE
    1. Marcel Kittel
  • BE
    2. Jenthe Biermans
  • AT
    3. Marco Haller
  • DE
    4. Tony Martin
  • DE
    5. Nils Politt
  • DK
    6. Mads Würtz Schmidt
  • DE
    7. Rick Zabel

Team Sky (WT)

  • IT
    61. Leonardo Basso
  • GB
    62. Jonathan Dibben
  • GB
    63. Owain Doull
  • DE
    64. Christian Knees
  • GB
    65. Christopher Lawless
  • GB
    66. Ian Stannard
  • PL
    67. Lukasz Wisniowski

Team Sunweb (WT)

  • DE
    71. Phil Bauhaus
  • DK
    72. Søren Kragh Andersen
  • NL
    73. Roy Curvers
  • NL
    74. Lennard Hofstede
  • NL
    75. Tom Stamsnijder
  • NL
    76. Mike Teunissen
  • DE
    77. Maximilian Richard Walscheid

Trek - Segafredo (WT)

  • 81.
  • 82.
  • 83.
  • 84.
  • 85.
  • 86.
  • 87.
  • 0.

UAE Team Emirates (WT)

  • 91.
  • 92.
  • 93.
  • 94.
  • 95.
  • 96.
  • 97.
  • 0.

Androni Giocattoli - Sidermec

  • 101.
  • 102.
  • 103.
  • 104.
  • 105.
  • 106.
  • 107.
  • 0.

Cofidis, Solutions Crédits (PCT)

  • BE
    121. Michael Van Staeyen
  • FR
    122. Dorian Godon
  • FR
    124. Geoffrey Soupe
  • FR
    125. Jimmy Turgis
  • BE
    126. Bert Van Lerberghe
  • BE
    127. Kenneth Vanbilsen

Corendon - Circus (PCT)

  • 121.
  • 122.
  • 123.
  • 124.
  • 125.
  • 126.
  • 127.
  • Germany
    0.

Direct Energie (PCT)

  • 131.
  • 132.
  • 133.
  • 134.
  • 135.
  • 136.
  • 137.
  • 0.

Israel Cycling Academy (PCT)

  • NO
    141. Sondre Enger
  • IL
    142. Roy Goldstein
  • CA
    143. Benjamin Perry
  • NZ
    145. Hamish Schreurs
  • US
    146. Tyler Williams
  • IL
    147. Aviv Yechezkel

Riwal Readynez Cycling Team

  • 151.
  • 152.
  • 153.
  • 154.
  • 155.
  • 156.
  • 157.
  • 0.

Roompot - Charles (PCT)

  • 161.
  • 162.
  • 163.
  • 164.
  • 165.
  • 166.
  • 167.
  • 0.

Sport Vlaanderen - Baloise (PCT)

  • BE
    161. Amaury Capiot
  • BE
    162. Maxime Farazijn
  • BE
    163. Milan Menten
  • BE
    164. Edward Planckaert
  • BE
    165. Jonas Rickaert
  • BE
    166. Kenneth Van Rooy
  • BE
    167. Jordi Warlop

Team Arkea - Samsic (PCT)

  • 181.
  • 182.
  • 183.
  • 184.
  • 185.
  • 186.
  • 187.
  • 0.

Vital Concept - B&B Hotels (PCT)

  • 191.
  • 192.
  • 193.
  • 194.
  • 195.
  • 196.
  • 197.
  • 0.

Wallonie Bruxelles (PCT)

  • BE
    201. Kenny Dehaes
  • BE
    202. Jimmy Duquennoy +
  • BE
    203. Ludovic Robeet
  • BE
    204. Franklin Six
  • CH
    205. Lukas Spengler
  • BE
    206. Julien Stassen
  • BE
    207. Maxime Vantomme

Wanty - Gobert Cycling Team (PCT)

  • BE
    191. Timothy Dupont
  • BE
    192. Tom Devriendt
  • NL
    193. Wesley Kreder
  • GB
    194. Mark McNally
  • BE
    195. Guillaume Van Keirsbulck
  • BE
    196. Kevin Van Melsen
  • BE
    197. Pieter Vanspeybrouck